Mapa Nazwisk | Klasyfikacja | App | Historia nazwiska | Informacja | E-Mail
Historia nazwiska

Historia polskich nazwisk

Polska ma ponad 38 milionów mieszkańców i jest siódmym najbardziej zaludnionym narodem europejskim. Ponadto na całym świecie mieszka kilka milionów osób polskiego pochodzenia. To przede wszystkim ci ostatni zadają sobie pytanie o swoje nazwisko, które w rzeczywistości stanowi słowo, które wiąże ich z przeszłością.
Polskie nazwiska dzielą się na kategorie: toponimia, patronimiczna / matronimiczna i cognominal.

 

Nazwisko toponimów

Toponimy to nazwiska wywodzące się z położenia geograficznego. Na przykład wielu szlachciców wzięło nazwiska od nazwisk rodzinnych. Wielu innych przyjęło nazwisko pochodzące z gospodarstwa, w którym mieszkała ich rodzina, lub z miasta, w którym mieszkali. Nazwiska kończące się na „owski” zwykle pochodzą od nazw miejscowości.

 

Nazwiska patronimiczne i matronimiczne

Nazwiska tej kategorii pochodzą od imienia męskiego przodka, czasem bogatego i szanowanego. W tych nazwach przyrostki „icz”, „wicz”, „owicz”, „ewicz” i „ycz” lub kończące się na „k” (takie jak „czak”, „czyk”, „iak”, ... ) mają znaczenie „syn”.

 

Nazwiska poznawcze

Nazwiska te pochodzą z działalności zawodowej lub z wyraźnych aspektów fizycznych. Stąd typowe nazwisko kowala (Kowalski), krawca (Krawczyk), karczmarza (Kaczmarek). Lub nazwisko, które identyfikuje wysoką osobę (Wysocki).

(C) 2024 Mapa Nazwisk - Ravara Stefano - P.IVA IT01587640192